Během porodu i následného období šestinedělí žena prožívá širokou škálu emocí, které mohou být často intenzivní a proměnlivé. Radost a očekávání se poměrně lehko střídá s napětím a úzkostí, které pramení ze strachu z porodu a toho, jak bude vše probíhat. Avšak stavy nepohody mohou pokračovat i po porodu, kdy se žena učí adaptovat se na novou roli matky.
Dalšími rozdílnými pocity jsou únava a vyčerpání, kam může vést fyzický i emoční stres a nedostatek spánku spojený s porodem a péčí o nově narozené dítě versus úleva, kterou může žena zažívat po porodu, kdy nejbolestivější fáze je za ní.
Žena může prožívat vzájemné propojení s dítětem a současně nesjednocenost a nejistotu, kdy nová role matky vede k nejistotě v oblasti péče o dítě a současně naplnění rodičovských očekávání.
Současně se žena může cítit osamocená a izolovaná v důsledku nových povinností a změn sociálních vztazeb. Zvláště v prvních týdnech po porodu, kdy novorozenec vyžaduje hodně péče. Navzdory všem výzvám a změnám může žena prožívat jisté vzrušení z nového života, který má před sebou.
Tyto emoce jsou pouze některé z mnoha, které žena může prožívat během porodu a následného období šestinedělí. Každá žena je jedinečná a proto každá zažívá svůj jedinečný mix. Při práci s ženami během porodu a šestinedělí je důležité, abychom byli citliví k jejich emočnímu prožívání a poskytovali odpovídající pochopení a péči.
Všichni poskytovatelé péče mohou ženě poskytnout důležité informace o tom, co může očekávat během porodu a po něm. Pomáhají ženě porozumět změnám v jejím těle a nabízejí rady, jak pečovat o sebe a nově narozené dítě. Porodní asistentky a duly mohou poskytnout ženě nepřetržitou podporu během porodu, což může snížit úroveň stresu a úzkosti a pomoci ženě cítit se klidnější a více se uvolnit.
Důležitým aspektem je empatie a porozumění, kam patří aktivní naslouchání, respektování sdělovaných pocitů a celková citlivost k individuálním potřebám žen nejenom ze strany zdravotnického personálu, ale i partnera a rodiny. Je důležité, aby žena měla možnost otevřeně komunikovat ohledně svých emocí, potřeb a obav. Vždy je třeba respektovat individuální preference péče a podpora každé ženy individuálně. Emoční podpora snižuje úrovně stresu a úzkosti. Je běžné, že se žena cítí nejistá, vyčerpaná nebo přetížená a její pocity by měly být brány vážně. Všichni poskytovatelé péče mohou být důležitou emocionální oporou pro ženu během tohoto citlivého období.
Důležitým bodem je i historie emočních problémů, jako jsou deprese nebo úzkostné poruchy a současný screening a hodnocení emocionálního stavu ženy pravidelně během těhotenství, porodu a po porodu. Ty mohou identifikovat případné emocionální propady a poskytnout potřebnou podporu nebo léčbu.
Poskytněte informace a edukaci o emočních změnách, kterými mohou ženy procházet během těhotenství, porodu a šestinedělí a informujte je o dostupných zdrojích podpory a péče. Porod a nová role matky přináší mnoho změn v životě ženy. Je důležité, aby se postupně adaptovala na tyto změny a byla schopna přijímat pomoc od ostatních, kteří jsou kolem ní. Poskytovatelé péče mohou pomoci rodinám a partnerům lépe porozumět celému procesu.
Kontinuita péče a udržování pravidelného kontaktu s ženami během těhotenství, porodu a po porodu, umožňuje včas identifikovat a řešit emoční problémy a v případě podezření přispěje k nalezení dalších zdrojů podpory jako jsou skupinová setkání, individuální terapie nebo návštěvy porodních nebo laktačních asistentek doma.
Kojící matky potřebují podporu a poradenství bezprostředně po porodu, ale i doma během šestinedělí. Taková péče může snížit stres a úzkost spojené s kojením a posílit sebevědomí matky v této nové roli. Laktační poradkyně mohou poskytnout cennou radu, pomoci ženě začít kojit a případně překonat překážky při kojení. Znají praktické rady, techniky a dodají ženě sebejistotu v nové mateřské roli.
Zapojení partnera do péče a podpory během těhotenství a po porodu může pomoci posílit partnerskou vazbu a snížit pocit izolace a osamělosti u ženy. Partnerství může být významně ovlivněno novou rolí rodiče. Je potřeba, aby partneři komunikovali, podporovali se navzájem a hledali způsoby, jak si společně uvědomit a zvládnout nové výzvy. Žena díky podpoře partnera může dostatečně dbát o svoji fyzickou i emoční pohodu, péči o sebe a vyhrazení si času na odpočinek a regeneraci. Poskytovatelé péče by neměli zapomínat na podporu a poradenství novopečeným otcům, kteří se mohou cítit emocionálně přetížení nebo nepřipravení na novou roli.
Důležitá je otevřená komunikace a naslouchání. Jako odborníci jsme ženám k dispozici během celého těhotenství, porodu a šestinedělí a můžeme poskytnout podporu, naslouchat a otevřeně komunikovat, tím umožňujeme ženám se s námi lépe identifikovat a popsat své emoční potřeby. Dokážeme tak lépe poskytnout odpovídající podporu a péči.
Emoční propojení (vazba) mezi matkou a dítětem začíná již během těhotenství a je důležité, aby se toto propojení posilovalo i po porodu. Kontakt kůže na kůži, kojení a sebejisté vykonávání rodičovských úkolů pomáhají vytvářet pevnou vazbu. O vytváření vazby mezi matkou a dítětem se můžete dočíst v našem předchozím newsletteru.
Poskytování psychosociální podpory a terapie pro ženy s rizikovými faktory negativních emočních reakcí může pomoci posílit zvládání stresu, vyrovnání se s emocionálními výzvami a předcházet vzniku vážnějších problémů v oblasti duševního zdraví. Doporučení poradenských služeb pro oba rodiče může být velmi užitečné.
Je důležité být schopen rozpoznat příznaky poporodní deprese nebo jiných emocionálních potíží a nasměrovat ženu správným směrem včas. Poporodní deprese je vážné onemocnění, které postihuje až 17% žen[1]. Skutečné číslo bude pravděpodobně mnohem vyšší, protože mnoho případů poporodní deprese zůstává neodhalených.
Pokud pozorujete u ženy v pozdní fázi těhotenství či během prvního půl roku po porodu několika těchto příznaků a trvají déle než dva týdny, je důležité ženě nabídnout pomoc psychologa či psychiatra. V případě vážného podezření na sebevražedné tendence či poškození dítěte má zdravotnický personál oznamovací povinnost. Doporučuje se konzultace s pediatrem, který pravidelně vídá novorozence a může zhodnotit stav, popřípadě informovat OSPOD. Poporodní deprese je léčitelná a s řádnou podporou a léčbou může žena získat zpět svou pohodu a kvalitu života. Poskytovatelé péče mohou hrát zásadní roli v zachycení a započetí léčby poporodní deprese a jiných duševních obtíží. Jsou první, kdo může poskytnout emocionální podporu, poslouchají ženy a pomáhají jim hledat způsoby, jak zvládnout stres a úzkost spojené s mateřstvím.
Poskytování podpory a péče ženám během porodu a šestinedělí vyžaduje citlivost, empatii a porozumění k jejich individuálním potřebám a situaci. Pokud jsme schopni identifikovat emoční potřeby žen a poskytnout odpovídající podporu předcházíme rizikovým faktorům spojených s emocionálním propadem.
Spolupráce mezi různými poskytovateli péče může vytvořit integrovaný a komplexní přístup k podpoře žen v období porodu a šestinedělí, což může přispět k pozitivnímu zážitku z porodu a snížení zdravotního rizika matky i dítěte.
—-
[1] ŠEBELA, A., HANKA, J. & MOHR, P. (2018): Etiology, risk factors, and methods of postpartum depression prevention. Česká gynekologie. 2018,83 (6)., s. 468-473. Dostupné na: https://www.researchgate.net/publicaion/328319111_Etiology_risk_factors_and_methods_of_postpartum_depression_prevention