Principy péče se zabývají kompetencemi bez indikace a odborného dohledu.
Samostatná péče porodní asistentky je vhodná zejména: pro ženy s fyziologickým těhotenstvím, porodem a šestinedělím, tedy pro ženy s nízkým rizikem. Způsob hodnocení rizika blíže stanoví Seznam indikací. O ženy s vyšším rizikem může PA pečovat ve spolupráci s lékařem. Žena má právo zvolit si poskytovatele zdravotní péče.
Cílem péče porodní asistentky o ženu a dítě je: podporovat zdravý průběh těhotenství, porodu a šestinedělí. Včas rozpoznat odchylky od fyziologie, a ty buď v rámci svých kompetencí vyřešit, nebo ženu či novorozence předat do péče lékaře.
Riziko je vyhodnocováno průběžně!
Základní úkony péče o ženu po porodu
Klíčové prvky v poporodní péči o matku
Během prvních 2 hodin po porodu (tzv. IV. doba porodní) častěji kontrolujeme:
V následujících hodinách a dnech raného šestinedělí (7 dní po porodu) se mimo jiné dále věnujeme:
Na konci šestinedělí dále
Základní úkony péče o dítě po porodu
Klíčové prvky poporodní péče o dítě
Během prvních 2 hodin po porodu (tzv. IV. doba porodní) kontrolujeme:
V následujících hodinách a dnech raného šestinedělí (7 dní po porodu) se mimo jiné dále věnujeme:
Na konci šestinedělí dále kontrolujeme:
Čtyři až šest měsíců po porodu se věnujeme:
Běžné vyšetření novorozence není delší než 5–10 minut.
Provádí se v tichém, teplém a čistém prostředí, nejlépe při denním světle a za přítomnosti rodičů.
V péči o dítě po porodu se zaměřujeme především na:
Pokud není dítě čilé nebo pokud se při vyšetření vyskytnou jiné abnormality, je třeba stav konzultovat s pediatrem.
V péči o ženu po porodu se zaměřujeme především na:
Péče porodní asistentky v obecné rovině zahrnuje
Ženy mohou mít obavy z:
První 3 dny po porodu navštěvuje porodní asistentka matku a dítě denně. Další návštěvy by měly být plánovány individuálně s ohledem na průběh porodu a potřeby matky a dítěte. Ideální je poslední návštěvu naplánovat dva až tři týdny po porodu. Nejlepším řešením je, aby kontrolu matky a dítěte po porodu provedla porodní asistentka, která byla u porodu. Nejen, že může díky kontinuitě péče lépe zhodnotit zdravotní stav ženy, ale může také nejlépe odpovědět na otázky týkající se porodu. V případě, že to nebude možné, měla by být porodní asistentka, která poskytuje péči, dobře informována o průběhu porodu.
Návštěvy jsou založeny, kromě kontroly zdravotního stavu matky a dítěte, především na pohovoru s matkou a eventuálně s jejím partnerem nebo jinými příslušníky domácnosti tak, aby bylo možno odhalit i případná skrytá rizika, která by mohla mít vliv na celkový zdravotní stav a vývoj matky a dítěte po porodu (špatná finanční situace rodiny, problémy s bydlením, nezaměstnanost, alkoholismus, drogy, domácí násilí apod). Délka návštěvy je 60 minut, v případě kontroly kojení apod. lze prodloužit dle potřeby.
V poporodním období se žena i její rodina nachází ve zcela jedinečné a velmi citlivé situaci. Při komunitní péči vstupuje porodní asistentka přímo do intimní sféry nové rodiny, a je proto potřeba jednat citlivě a své chování přizpůsobit situaci a zvyklostem domácnosti. Je nutné nezapomínat, že porodní asistentka je pozvaná jako zdravotník a jejím úkolem je sledovat zdravotní stav rodiny a jejích členů z bio-psycho-sociálního pohledu. Chování ženy a její rodiny nehodnotí porodní asistentka vzhledem ke svému vlastnímu životnímu stylu a životní filozofii, ale pouze s ohledem na nejnovější poznatky vědy a výzkumu. PA může rozpoznat také sociálně patologické jevy v rodině.
Porodní asistentka je osoba se zdravotnickým vzděláním, která se specializuje na péči o ženu v průběhu fyziologického (nekomplikovaného) těhotenství, porodu a šestinedělí, včetně péče o zdravého novorozence a kojence do věku šesti týdnů. Podle platných právních předpisů mohou porodní asistentky v České republice – podobně jako v ostatních zemích Evropské unie – pracovat samostatně, tj. bez odborného dohledu a bez indikace lékaře poskytovat odbornou péči ženám v případě fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí. Po vstupu ČR do EU mohou české porodní asistentky pracovat za srovnatelných podmínek v libovolném z členských států. Stejně tak mohou porodní asistentky ze zemí EU pracovat v Česku.
Mezinárodní definice PA – Porodní asistentka je uznávána jako plně zodpovědný zdravotnický pracovník; pracuje v partnerství se ženami, aby jim poskytla potřebnou podporu, péči a radu během těhotenství, porodu a v době poporodní, vede porod na svou vlastní zodpovědnost, poskytuje péči novorozencům a dětem v kojeneckém věku.
První setkání (doporučeno ve 12.–14. t.g.)
Časová dotace: 60 minut
Další pravidelná vyšetření
Časová dotace: min. 30 minut
Počátek porodu definujeme jako stav, kdy má žena pravidelné, dostatečně silné kontrakce s efektem na dilataci porodních cest. Situace však mnohdy nebývá jednoznačná. Většina žen se řídí pocitem, že by se dále cítily lépe v odborné péči. Za počátek porodu proto obvykle označujeme dobu, kdy žena přichází k porodu do porodnice nebo kontaktuje porodní asistentku. Někdy může být počátek porodu určen až po krátkém pozorování.
Sledování porodního procesu
Porod je dynamický děj a pro většinu žen je jen „jiným fyziologickým stavem“, který vyžaduje pouze odborný dohled, radu a podporu. Průběh a progresi porodu zaznamenává PA do zdravotnické dokumentace a hodnotí ho vždy v kontextu celkového zdravotního stavu ženy a dítěte.
V průběhu porodu se může kdykoliv projevit riziko komplikace. Cílem monitorování jeho průběhu je proto včasné rozpoznání hrozících rizik tak, aby PA předešla možnosti rozvinutí těchto situací ve vážné komplikace. Pokud ženu (kdykoli v průběhu porodu) musíme předat do péče jiné porodní asistentky, dbáme na předání veškerých informací o jejím zdravotním stavu a proběhlých úkonech tak, aby péče mohla navazovat pokud možno kontinuálně. Ženu o předání do péče jiné porodní asistentky informujeme, ideálně za přítomnosti nastupující porodní asistentky.
Během celého procesu porodu je pravidelně hodnocen tělesný a duševní stav ženy, zejména se jedná o kontrolu
Dále je sledován stav plodu, zejména se jedná o kontrolu
Před opuštěním ženy a dítěte po porodu musíme matku ujistit, že jsou oba v dobrém stavu, a zajistit další sledování matky i dítěte pravidelnými kontrolami.
V případě komplikací je o ženu pečováno porodní asistentkou ve spolupráci s lékařem, eventuálně lékařem ve spolupráci s porodní asistentkou, podle povahy komplikace. To znamená, že je navázána spolupráce s pracovištěm, které je takovou péči schopno poskytnout (porodnice, klinické pracoviště, perinatologické centrum) a do kterého je možno rodičky a novorozence vyžadující intenzivní péči přeložit. Podmínky stanoví Seznam porodnických indikací. Při komplikacích je třeba vždy pečlivě zvážit míru rizika, zdravotní stav matky a plodu a možnosti porodní asistentky. Podle zjištěných skutečností lékař rozhoduje o řešení komplikace.
I. dobu porodní definujeme jako období od začátku pravidelných kontrakcí do plné dilatace branky. Rozlišujeme:
Děložní kontrakce
U děložních kontrakcí sledujeme jejich charakteristiku, frekvenci, intenzitu a délku trvání a mezikontrakční klidové období (bazální tonus) vizuálně, sluchově a dle potřeby palpačním vyšetřením břicha ženy. Záznam z CTG je pro hodnocení kontrakcí nevhodný.
Dilatace porodních cest
Dilataci porodních cest, hrdla a branky hodnotíme přímo – vaginálním vyšetřením v rukavicích. Počet vyšetření by měl být omezen na nezbytné minimum. Neexistuje-li opodstatněný důvod, stačí vyšetření při prvním kontaktu s ženou na počátku porodu a pak po čtyřech hodinách. Během latentní fáze I. DP nemusí porod přirozeně zrychlovat. Rychlost dilatace porodních cest 1 cm/hod je údaj pro identifikaci rizika nepřesný; pomalejší dilatace není sama o sobě dostatečným důvodem k intervencím. Pokud je žena a dítě v dobrém zdravotním stavu, WHO nedoporučuje medicínské intervence urychlující porod (jako je podání oxytocinu nebo provedení císařského řezu) před dosažením dilatace branky na 5 cm.
Progrese naléhající části plodu (hlavičky)
Progresi naléhající části hodnotíme zevním abdominálním vyšetřením nebo vaginálním vyšetřením při kontrole dilatace porodních cest. Zaměřujeme se především na poměr mezi naléhající částí plodu a pánví a na jeho konfiguraci a rotaci.
Odtok plodové vody
Odtok plodové vody před začátkem porodu V některých případech dochází ke spontánnímu odtoku plodové vody ještě před nástupem děložní činnosti. V takovém případě je třeba pečlivě posoudit, zda k odtoku plodové vody opravdu došlo. a poté předejít možné infekci a výhřezu pupečníku. Většinou následuje během 24 hodin spontánní porod. Nedojde-li k porodu do 24 hodin, je žena předána na vyšší úroveň péče. Z důvodu zvýšeného rizika infekce pokud možno vaginálně nevyšetřujeme, a to hlavně pokud žena nemá kontrakce.
Odtok plodové vody v průběhu porodu
Plodová voda tvoří přirozenou ochranu naléhající části plodu a je žádoucí, aby byl vak blan zachován co nejdéle. Obvykle dochází ke spontánnímu odtoku plodové vody nejpozději na začátku II. doby porodní. Dirupci vaku blan provádíme pouze ve výjimečných případech, kdy protržení vaku blan může podpořit urychlení stagnujícího porodu, za předpokladu, že branka je otevřená alespoň na 4–5 cm a hlavička plodu vstouplá ve vchodu pánevním.
Poloha ženy při porodu
Nejdůležitější pro volbu polohy je svobodné rozhodnutí ženy s přihlédnutím k potřebám co nejhladšího průběhu porodu. V takovém případě významně klesá potřeba bolest tlumících prostředků a oxytocinu k posílení kontrakcí. Rodící ženě dlouhodobé setrvání v jedné pozici obvykle nevyhovuje a je třeba, aby polohu podle potřeby měnila. Polohu je možné, a někdy vhodné, změnit i během tlačení ve II. době porodní.
Psycho-sociální podpora ženy při porodu
Vhodná podpora ženy při porodu může významně pozitivně ovlivnit průběh celého porodu, pokud jde o délku porodu, potřebnou medikaci, nutné intervence při porodu i APGAR skóre dítěte, proto musí být nedílnou součástí péče. Začíná již během těhotenství, pokračuje v průběhu porodu i po porodu. Podporu poskytují profesionální poskytovatelé péče – porodní asistentka a/nebo lékař, ale i partner, ostatní rodina a přátelé. Žena by měla být při porodu doprovázena osobami, kterým důvěřuje. Podpora někdy může spočívat pouze v prosté přítomnosti. Jindy je třeba zastání, vysvětlení, pochvala, povzbuzení, držení za ruku, společné procházení, masáže apod. Vždy se řídí potřebami a přáním ženy. Součástí podpory při porodu je zajištění soukromí rodící ženě. To znamená, že žena má svůj vlastní pokoj a počet poskytovatelů péče je omezen na minimum.
Tlumení bolestí
Základním předpokladem pro snížení bolestivosti porodu je vhodné uzpůsobení prostředí, ve kterém žena rodí, tak aby mohlo její tělo vylučovat přirozený oxytocin a další hormony ovlivňující průběh porodu. Ideálním místem je tedy klidná, tichá, tmavá a dostatečně tepelně zajištěná místnost. Již v těhotenství může žena pracovat se svým tělem, naučit se s ním zacházet v různých fázích porodu a tak nebýt pasivně závislá na pozornosti zdravotnického personálu. Úzkost a s ní spojenou bolest snižuje také ženou vybraný doprovod (partner/ka, dula…) a různé nefarmakologické metody (teplá voda, aromaterapie, masáže a další). Farmakologické metody (opioidy, epidurální analgezie a další) jsou vázány na ordinaci lékaře a je třeba k nim přistupovat obezřetně. Jejich rizika (utlumení dýchacího centra novorozence, zhoršený začátek kojení, snížení efektivity kontrakcí a další) je potřeba vyvážit benefity (relaxace a odpočinek ženy, snížení bolestivosti kontrakcí). Konečné rozhodnutí o metodě a jejím využití je na rozhodnutí rodící ženy. Není třeba snažit se zcela odstranit bolest při porodu, je však třeba pomoci ženě psychickou podporou a odbornou radou, aby se s bolestí lépe vyrovnávala. Bolest při porodu je jediná fyziologická bolest, kterou způsobuje dráždění vyvolané kontrakcemi a tlakem plodu na porodní cesty a skloubení pánve a páteře. Užitím správné techniky je možno toto dráždění podstatně snížit.
Kontrola plodové vody
Přítomnost mekonia v plodové vodě nebo snížený obsah plodové vody svědčí o významném riziku pro plod a jsou důvodem převedení ženy na vyšší úroveň péče.
Sledování srdeční akce plodu
Intermitentní poslech ozev se provádí v aktivní fázi I. doby porodní každých 15 minut kapesním fetálním Dopplerem nebo dřevěným stetoskopem po dobu jedné minuty. Zjištěnou frekvenci nehodnotíme izolovaně, ale v kontextu celkové kondice ženy a porodního procesu. Použití kapesního fetálního Doppleru je pro ženu, obzvláště pokud je v jiné poloze než v leže, mnohem pohodlnější a příjemnější. Neklade nároky na změnu polohy a zároveň může žena srdeční akci plodu slyšet. Elektronické monitorování (CTG/KTG) se provádí zpravidla jako 20 minutový screeningový test na počátku porodu nebo při podezření na komplikace v průběhu porodu. Nevýhodou některých přístrojů pro elektronické monitorování při normálním porodu je omezení pohybu ženy. Zároveň bylo prokázáno, že neindikované rutinní elektronické monitorování nevede ke zlepšení výsledků porodů, ale naopak může vést ke zvýšenému počtu zásahů do průběhu porodu, včetně operačního ukončení porodu.
II. dobu porodní definujeme jako dobu mezi plnou dilatací porodní cest a narozením dítěte, obvykle plynule navazuje na I. dobu porodní. Může dojít k tzv. přechodové (tranzitní) fázi, kdy se kontrakce zpomalí nebo na čas ustanou.
V délce trvání II. DP existují individuální rozdíly. Je-li stav ženy a plodu dobrý a pokračuje-li porod, pak není žádný důvod se rigidně držet stanovené doby trvání II. doby porodní, např. jedna hodina. Dle WHO u prvorodiček trvá zpravidla tři hodiny, u vícerodiček pak dvě hodiny. Mezi trváním II. DP a stavem novorozence nebyla shledána žádná korelace. Rozhodnutí o zkrácení II. DP by se měla zakládat na pozorovaném stavu ženy a plodu a na postupu porodu.
Poloha během II. doby porodní
Poloha ženy ve II. době porodní ovlivňuje délku porodu a stav plodu stejně jako v I. době. Výrazně výhodnější polohou pro ženu i plod při porodu jsou polohy vertikální. Polohu je možno i během tlačení změnit, vyžádá-li si to potřeba ženy nebo jiné okolnosti, např. obtížné tlačení ve zvolené pozici.
Tlačení
Neexistuje-li opodstatněný důvod, čekáme, dokud žena sama nemá potřebu tlačit. Protože usilovné tlačení může nepříznivě ovlivnit stav plodu a ženu příliš vyčerpat, podporujeme tlačení spontánní, které si podle potřeby žena sama řídí. Tlačení na fundus děložní ve II. době porodní je zcela nevhodné. Může poškodit dělohu, perineum a další orgány ženy, i plod.
Péče o hráz
Péčí o hráz můžeme předejít nebo minimalizovat možná traumata perinea, která by mohla být důvodem nepříjemných pocitů a komplikací po porodu. Péče o hráz předpokládá, že intervence během tlačení omezíme na nezbytně nutné. Hráz můžeme nahřívat a eventuálně chránit při prořezávající se hlavičce rukama („hands on“).
Epiziotomie
Epiziotomie je chirurgický zákrok, který má svá rizika (krevní ztráta, hematom, infekce, bolestivost, problémy při pohlavním styku, inkontinence), a proto by se měl provádět jen v odůvodněných případech – například při „tísni plodu“ nebo brání-li hráz v postupu porodu.
Sledování srdeční akce plodu
V aktivní fázi II. době porodní se kontrolují ovzy plodu po každé kontrakci kapesním fetálním Dopplerem nebo dřevěným stetoskopem, vždy po dobu jedné minuty. Zjištěnou frekvenci nehodnotíme izolovaně, ale v kontextu celkové kondice ženy a porodního procesu. Použití kapesního fetálního Doppleru je pro ženu, obzvláště pokud je v jiné poloze než v leže, mnohem pohodlnější a příjemnější. Neklade nároky na změnu polohy a zároveň může žena srdeční akci plodu slyšet. Elektronické monitorování (CTG/KTG) se provádí při podezření na komplikace v průběhu porodu. Nevýhodou některých přístrojů pro elektronické monitorování při normálním porodu je omezení pohybu ženy. Zároveň bylo prokázáno, že neindikované rutinní elektronické monitorování nevede ke zlepšení výsledků porodů, ale naopak může vést ke zvýšenému počtu zásahů do průběhu porodu, včetně operačního ukončení porodu.
III. dobu porodní definujeme jako období mezi narozením dítěte a porodem placenty. Dělí se také na dvě části:
Hlavním cílem při vedení III. doby porodní je minimalizovat možné komplikace, tj. poporodní krvácení a retenci placenty. Poporodní krvácení definujeme jako krevní ztrátu větší než 500 ml. Zdravý organismus je schopen za vhodných podmínek vykompenzovat poporodní ztrátu krve až do množství 1000 ml a zpravidla tato ztráta nevyžaduje jinou léčbu než podání uterotonik. V takovém případě však porodní asistentka předá ženu na vyšší úroveň péče (Seznam porodnických indikací).
Aplikace uterotonik
Profylaktické podání uterotonik může významným způsobem zmírnit poporodní krvácení. Oxytocin podáváme dle individuální potřeby a situace, obvykle 2 j. oxytocinu i.v. Zároveň podporujeme vyplavování přirozeného oxytocinu do těla ženy (např. přiložením dítěte k prsu, zajištěním vhodného prostředí apod.). Při aktivním vedení III. DP by měla být placenta porozena do 30 minut.
Zaškrcení a přestřižení pupeční šňůry
Pozdější podvázání pupeční šňůry (nebo vůbec žádné) je postupem fyziologickým. Časné podvázání je zásahem, který má mít opodstatnění. Neexistuje-li takové opodstatnění, přerušujeme pupeční šňůru až po jejím „dotepání“, což není obvykle dřív než po 3–4 minutách po porodu dítěte.
Tah za pupeční šňůru
Vzhledem k tomu, že neexistují žádné zjevné výhody pro ženu, tah za pupeční šňůru neprovádíme, nebo provádíme jen ve výjimečných a opodstatněných případech (manuální vybavení placenty, odůvodněná snaha o zkrácení III. DP a minimalizaci krevní ztráty). Rizikem tohoto zákroku je prasknutí pupeční šňůry, retence kotyledonů nebo inverze dělohy.
Kontrola placenty a porodních cest
Po porodu placenty je třeba pozorně zkontrolovat kvalitu a celistvost placenty a plodových blan. V případě pochybností o celistvosti placenty a nutnosti zkontrolovat dutinu děložní předá porodní asistentka ženu na vyšší úroveň péče. Rutinní revize porodních cest za pomoci porodnických zrcadel po porodu může být příčinou infekce, mechanického poranění nebo šoku.
Ošetření poranění
Ošetření porodního poranění perinea provádíme vstřebatelným materiálem za použití jednotlivých stehů, případně pokračovacím stehem. Při šití kůže můžeme použít intradermální steh (lepší snášenlivost a menší bolestivost). Ošetření lacerace a poranění I. a II. stupně (epiziotomie nebo ruptury) může provést porodní asistentka, ošetření poranění III. stupně perinea nebo hlubší poranění pochvy a cervixu provádí lékař.
Dítě hned po porodu položíme nahé na břicho matky nebo do náruči a osušíme, zároveň zhodnotíme zdravotní stav, a je-li třeba, zajistíme dýchací cesty. Péče o novorozence po porodu spočívá především
Význam časného tělesného kontaktu
Časný kontakt matky a dítěte kůže na kůži má pozitivní vliv na oba, především pokud jde o:
První ošetření dítěte po porodu
V prvních dvou hodinách po porodu věnujeme péči o ženu zvýšenou pozornost, která spočívá především v kontrole